Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dla stomatologów

stomatolog jastrzębie

Każdy z nas lubi ludzi uśmiechniętych

Nie od dziś wiadomo, że zęby stanowią wizytówkę człowieka. Każdy z nas lubi ludzi uśmiechniętych, a wiadomo, że chętniej uśmiechają się ludzie, którzy nie wstydzą się swojego uśmiechu. Dodatkowo zęby stanowią bardzo ważny cz

Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dla stomatologów stomatolog jastrzębie
ynnik przy wyborze życiowego partnera - świadczą one o stanie zdrowia, a także o dbałości o higienę potencjalnego partnera.

Codzienna higiena jamy ustnej to klucz do pięknego uśmiechu. Żeby należy myć co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty. Zapobiega to rozwojowi próchnicy, osadzaniu kamienia nazębnego, a także brzydkiej woni z ust. Codzienne mycie zębów to czynność, której powinno się nauczać od najmłodszych, codziennych lat, tak aby stała się nawykiem

Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób zębów, a także pomaga utrzymać stan jamy ustnej w dobrym stanie. Dodatkowo lekarz dentysta może zadbać o estetykę uśmiechu. Regularne wizyty u lekarza stomatologa są koniecznością. Niestety, wielu ludzi boi się ich. Nie ma się jednak czego bać, ponieważ regularne wizyty pomogą zapobiec bolesnym zabiegom w przyszłości, jak borowanie czy leczenie kanałowe.

Dla wielu ludzi rozwiązaniem jest protetyka, która zapewni estetyczny wygląd i wysokie poczucie własnej wartości.


Stomatologiczna historia

Pochodzę z domu, w którym rodzice pracowali zawodowo. Mama była pielęgniarką, a tata prowadził gabinet "Protetyka dla każdego". Od najmłodszych lat miałam styczność z medycyną, więc szukałam kierunku, który odpowiadałby moim zainteresowaniom. Nie chciałam być pielęgniarką, bo wiem jak ciężki to zawód. Protetyka też nie była moją miłością, mogłabym nawet powiedzieć, że miałam jej trochę dość. Nie uciekłam jednak daleko od tematów związanych z zębami, bo moim wyborem była stomatologia. Bardzo podobały mi się studia, a w mojej wsi ludzie cieszyli się, że w końcu na miejscu będzie dentysta. Nie wiedziałam, jeszcze jak potoczy się moje życie, ale studia podobały mi się bardzo. Byłam zadowolona z tego wyboru do tego stopnia, że wkręciłam się na sześciomiesięczny staż zagraniczny. To był cudowny czas, bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam od światowej sławy specjalistów.
Kierunek stomatologia nie był łatwy, ale moja chęć zostania dentystą była większa i z ogromnym zacięciem pokonywałam wszelkie trudności.
Dzisiaj pracuję w mojej rodzinnej miejscowości, mam swój gabinet i pełnię dyżury jako dentysta w pobliskiej szkole.
Protetyka nie opuściła mnie jednak na zawsze, bo poznałam mojego męża, który jest protetykiem.


Słowo stomatologia wywodzi się z języka

Słowo stomatologia wywodzi się z języka greckiego, gdzie stoma oznacza usta, a logia odnosi się do nauki. Stomatologia często określana jest zamiennie jako dentystyka. Jest to dziedzina medycyny, która porusza problemy związane z patologią, a także leczeniem zębów, przyzębia, tkanek miękkich jamy ustnej, języka, a także błony śluzowej. Lekarz stomatolog (dentysta) zajmuje się również stawem skroniowo-żuchwowym. Już kilka tysięcy lat temu ludzie dążyli do zachowania dobrostanu zębów, z uwagi na typ pożywienia, które nieprzetworzone, wymagało długotrwałego żucia. Współcześnie piękny uśmiech jest nie tylko przejawem zdrowia, ale i wyznacznikiem atrakcyjności. Każdy absolwent kierunku stomatologicznego może się postarać o specjalizację z chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyki stomatologicznej, oraz ortodoncji. Bardzo dobrze prosperującym działem stomatologii jest protetyka stomatologiczna, która spieszy na ratunek pacjentom, u których doszło do utraty naturalnych zębów, bądź pojawienia się w nich ubytków. Leczenie polega na zaproponowaniu pacjentowi licówek, koron protetycznych, protez zębowych lub mostów.