
jentów. Nawet niewielki, ale nowocześnie prowadzony gabinet dentystyczny oferuje swoim pacjentom tak zwane znieczulenie komputerowe, które sprawia że nie będziemy czuli nie tylko nic z samego zabiegu, ale i z momentu podawania znieczulenia. Gdy czeka nas jakiś poważny zabieg, na przykład leczenie kanałowe albo chirurgiczne leczenie zębów, możliwe jest także uspokojenie pacjenta specjalnymi substancjami wziewnymi, które sprawią, że nie będzie się on niczym przejmował, a zamiast tego będzie głęboko zrelaksowany. Dentysta zadba też o to, by usunąć zmiany próchnicze w zębach, a zamiast tego nałożyć tak zwaną plombę. Stomatolog może także usunąć na przykład kamień nazębny, który lubi się zbierać szczególnie u osób pijących dużo kawy, herbaty, albo palących papierosy. Jeżeli ważny jest dla nas szczególnie wygląd zębów, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić profesjonalne wybielanie.
Zdrowe zęby
Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpowiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.
Zawód dentysta
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Tym zajmuje się technik dentystyczny który
Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia. W końcu od pierwszego wrażenia zależy bardzo wiele, a jak wiemy w kontaktach międzyludzkich niezwykle duże znaczenie ma uśmiech. Czym piękniejszy tym łatwiej pozyskać sprzymierzeńców i nowych znajomych. Dentysta to osoba, która może pomóc pozbyć się kompleksów związanych z żółtymi i krzywymi zębami. Dzięki odpowiedniemu leczeniu w kilka miesięcy można zobaczyć istotną metamorfozę. Stomatolog zaproponuje albo leczenie ortodontyczne polegające na wyrównaniu zębów w łuku lub leczenie licówkami porcelanowymi. Oczywiście gabinet dentystyczny nie jest miejscem, gdzie zostaną wykonane licówki. Tym zajmuje się technik dentystyczny, który jest odpowiedzialny za laboratoryjne wykonanie obudowy protetycznej. Porcelana jest najlepszym materiałem na odbudowę przedniego odcinka uzębienia, jednak istnieje także możliwość wykorzystania kompozytu w wykonawstwie licówek. To rozwiązanie należy do tańszych, lecz nie należy się spodziewać długotrwałych pięknych efektów estetycznych.
Dbanie o siebie
Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapominamy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.
Dentysta może zaproponować jeszcze inny sposób-
O pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu marzy większość osób. Jednak z różnych przyczyn nie każdy może się nim cieszyć. Zęby przebarwiają się zarówno pod wpływem spożywanych pokarmów, napojów czy zażywanych leków, jak i w wyniku chorób. Aby je przed tym chronić, potrzeba odpowiednich zabiegów. W grę wchodzi naturalne wybielanie domowymi sposobami lub za pomocą preparatów dostępnych w sprzedaży, ale nie tylko. Prawie każdy gabinet dentystyczny świadczy usługi obejmujące wybielanie zębów. Na początku zwykle stomatolog zaleca usunięcie kamienia nazębnego i osadów, a następnie fluoryzację. Już po tych zabiegach zęby wielu osób stają się jaśniejsze. Wśród sposobów na wybielenie zębów ważne miejsce zajmuje bezpieczna metoda nakładkowa. Oprócz tego pacjenci gabinetów dentystycznych mają do wyboru wybielanie laserowe, które jest co prawda droższe, ale daje niezwykle szybki efekt. Dentysta może zaproponować jeszcze inny sposób- naświetlanie lampami. W tym przypadku potrzeba zwykle kilku zabiegów, aby przywrócić zębom biel.